Blog
Proč vytvářet nový digitální formát
Posted on Wednesday 23rd of October 2002 12:00:00 PM
Rozhodl jsem se vytvořit nový digitální formát
Pokud jste si toho ještě na mé stránce nevšimli, tak jsem se rozhodl vytvořit nový digitální formát pro ukládání různých typů dat. Jistě si řeknete že je to nesmysl. Formátů už existuje spousta a nějaký další akorát znepřehlední situaci. V tomto článku bych rád uvedl některé důvody, které mě k vytvoření formátu XB vedly.
Kolik znáte grafických formátů? 10? 20? 30? A kolik znáte formátů standardizovaných pro použití na webových stránkách? Vždyť to znáte. Chcete-li použít jednoduché obrázky, sáhnete po formátu GIF, který si získal největší oblibu a je nejvíce podporován. Pokud však chcete více než 256 barev sáhnete po formátu PNG, nebo jedná-li se o fotografii, tak JPG. Chcete-li provozovat animace, buď se spokojíte s pár barvami a formátem GIF, nebo sáhnete po videu, které umí i zvuky, jako například AVI, MOV, WMV, MPG, RAM, ASF nebo nějakém ještě exotičtějšímu. Chcete-li provozovat interaktivnější animace, sáhnete zřejmě po formátu Flash. Chcete-li přehrávat zvuk, zvolíte zřejmě WAV, nebo SND, případně AU, MID, MP3, WMA a to ani nemluvím o MOD, XM, S3M a řadě dalších, natož o formátech podporovaných pouze určitými firmami, jako např. BMP. Chcete-li aby vaše stránky příliš nezatěžovali nezatěžovaly server, můžete sáhnout po různých skriptech, jako JavaScript, Visual Basic Skript, nebo Java apletech. Za zmíňku stojí i další formáty používané pro šíření dokumentů, jako jsou např. DOC, XLS, RTF, PS, PDF a další. Jak je možné, že pro vyjádření stejného významu dat existuje někdy i několik desítek podstat ekvivalentních datových formátů? Je to prosté – za vším hledej peníze.
V dřívějších dobách se společnostem jevilo výhodné formáty patentovat a vydělávat tak na licenčních poplatcích za použití formátu. Naštěstí již dnes není dost dobře možné díky rozsáhlé programátorské základně prosadit formát s licenčními podmínkami za každé použití, pokračují firmy v různých opatřeních vedoucích k maximalizaci zisku. Uveďme například formát DOC společnosti Microsoft, jehož dokumentace nebyla nikdy zveřejněna, a proto musí uživatel sáhnout po produktu této společnosti, aby mohl takový dokument zobrazit ve správném tvaru. Mezi dalšími bychom mohli uvést většinu formátu, proto se zaměřme spíše na případy opačné. Mezi příjemné výjimky patří formát PNG, který je vyvíjen Open Source komunitou pro použití na internetových stránkách. K dispozici jsou zdrojové kódy knihovny a kompresní algoritmus není vázán žádnými licenčními poplatky. Mezi podobné pokusy v oblasti videa a zvuku patří DivX, XVid, Vobis OGG.
S rozvojem internetu se začaly objevovat textové formáty rodiny MarkUp Language, mezi které patří například HTML, MathML, XML, XPath, VRML a další. Přes nesporné výhody které tyto jazyky přináší jedná se relativně mladé formáty, které se stále ještě vyvíjí a teprve nachází uplatnění v mnoha oblastech počítačového průmyslu. Přes jednoznačný přínos doufám, že se jejich použití nerozšíří i na oblasti, které jsou dnes výsadou spíše binárních formátů, jako například zvuk a video. Proto jsem se rozhodl vytvořit svůj vlastní formát. Cílem je vytvořit binární formát, který bude přinášet co nejvíce výhod jazyků rodiny XML a přesto zůstane čistě binární. Zdá se vám to nemožné? Možné to je a dokonce to není ani příliš obtížné, takže bych to mohl zvládnout i já :-) Které vlastnosti jsem se rozhodl především zachovat:
- rozšiřitelnost – jazyk XML umožňuje snadno vytvářet vlastní formáty, což by neměl být problém přepracovat do binární formy
- čitelnost – sice nelze umožnit snadnou čitelnost pomocí textového editoru, ale díky jednotnému tvaru bloků může vhodná aplikace vhodně zobrazit data
- rozsáhlá aplikační základna – tak tady budu asi potřebovat pomoc…
- použití neomezený hodnot – mezi nedoceněné výhody textové formy zápisu patří možnost zápisu libovolně velkých čísel a řetězců libovolné délky
Co říci závěrem? Snad jen to, že digitální formát by neměl být omezován žádnými licencemi, které dle mého názoru pouze zpomalují vývoj IT, znechucují zákazníky a firmy. Zisk z omezení použití formátu je vyvažován ztrátou znechucených zákazníků a kazí dobré jméno firmy (je-li jaké). Například Microsoft Corporation a většina jejich formátů.
Next post >>